معینیت نشرات

زندگی‌نامه معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ

 

سید آقا حسین فاضل سانچارکی فرزند الحاج سید غلام رضا حسینی در سال 1338 هجری خورشیدی در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل متولد شد. درس‌های ابتدایی مکتب را در زادگاهش فرا گرفت و با آغاز تحولات به ایران مهاجرت کرد و در آن‌جا به ادامه تحصیل در حوزه علوم انسانی پرداخت.

همزمان با آموزش و کسب دانش در دیار غربت، سانچارکی از راه قلم زدن در جهاد مقدس مردم افغانستان در برابر تجاوز بیگانگان سهم گرفت و در پیوند به ارزش جهاد و مقاومت در برابر استبداد و تجاوز، مقالات زیادی نوشت که در جای خودش در روحیه دهی به جوانان مبارز افغان در برابر متجاوزان نقش ارزنده داشت.

همزمان با این؛ آقای سانچارکی با جمعی از روشنفکران افغان، مرکز فرهنگی را به نام «کانون مهاجر» تاسیس کرد و از این دریچه فعالیت‌های فرهنگی را در زمینه معرفی افغانستان و سرمایه‌های معنوی کشور از طریق چاپ و نشر هفته نامه «پیام مهاجر»، چاپ و تکثیر کتاب‌هایی در حوزه تاریخ و فرهنگ افغانستان و تدویر کنفرانس‌های علمی - فرهنگی وسعت بخشید.

در حالی‌که جریان مقاومت‌گران در برابر تجاوز بیگانگان در جبهات جنگ مصروف نبرد بودند، فاضل سانچارکی بار بار جهت آگاهی و آشنایی با واقعیت‌های جهاد اسلامی افغانستان از راه پاکستان به کشور در رفت و آمد بود و جریانات سیاسی و وضعیت جنگ را از نزدیک مشاهده می‌کرد و در آن سهم می‌گرفت.

با مطالعه زندگی آقای سانچارکی در دوره مهاجرت به این نکته پی می‌بریم که او چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح، همواره به عنوان یک چهره فرهنگی قلم زده است و از راه نوشتن و کار فرهنگی سهم خود را در سازندگی و تحکیم وحدت میان افغان‌ها ادا کرده کرده است. کار فرهنگی فاضل سانچارکی در هنگام مهاجرت در کشور ایران؛ ضمن تاسیس «کانون مهاجر» و نشر هفته نامه «پیام مهاجر» همکاری او با مجلات و نشریه‌های تاثیرگذار این دوره است که از آن جمله می‌توان همکاری قلمی او را با مجله «حبل الله»؛ یکی از نشریات مطرح در عالم مهاجرت، راه اندازی نشریه سلام، همراه با متفکر شهید سید محمد سجادی از چهره‌های شاخص روشنفکری و حمزه واعظی دانشمند افغانی مقیم ناروی و بصیر احمد دولت آبادی مورخ افغان مقیم سویدن  و سهم گیری و حضور در کنگره‌های شهید علامه بلخی که توسط سازمان‌های سیاسی- فرهنگی برگزار می‌گردید برشمرد. مزید بر این سانچارکی به عنوان یک روزنامه نگار، در رسانه‌های مختلف در بخش گویندگی، نویسندگی و تهیه کنندگی برنامه‌ها در عالم مهاجرت کار کرده است.
کار در رسانه فرصت خوبی را برای وی مساعد ساخت تا با طیف وسیع شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، شاعران، اهل اندیشه و ادب و دانشمندان مهاجر افغان در سراسر دنیا آشنا گردد و برنامه‌های متنوعی در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و شعر و ادب را در همکاری با آنان به راه اندازد .
وی در سال ۱۳۷۴هجری خورشیدی به کشور بازگشت و به شمال کشور رفت و الی پایان سال ۱۳۷۶ به حیث رییس دفتر سیاسی حزب وحدت اسلامی در صفحات شمال افغانستان  ایفای وظیفه نمود. طی این دو سال که با حوادث گوناگون از جمله سقوط کابل به دست طالبان، انتقال دولت اسلامی به صفحات شمال، تشدید جنگ‌ها در تمام نقاط کشور و گردهمایی‌ها و نشست‌های سیاسی و نظامی فراوان همراه بود و او نقش سازنده و مهم در جریانات و تحولات داشت.

در اوایل سال ۱۳۷۷ ه شمسی به دلیل نامساعد شدن اوضاع در مزار شریف و بی‌نظمی و بی‌بند و باری وسیعی که در این شهر حاکم گردید و وقوع اختلاف میان سانچارکی و برخی از مقامات رهبری حزب وحدت اسلامی، او ناگزیر مزار شریف را ترک کرد و همراه با جمعی از همفکران و نویسندگان یک مرکز فرهنگی به نام  «موسسه فرهنگی- سیاسی امین» تاسیس نمود و یک ماهنامه به نام «امین» را پایه‌گذاری کرد و به حیث مدیر مسوول آن تا سال 1379 کار کرد.
بعد از یک سال فعالیت در این موسسه و نشر مجله امین، به دلیل مشکلات مالی و فضای نامساعد، راهی اروپا گردید و تا سقوط طالبان و ایجاد حکومت موقت  در سال 1382 در کشور شاهی هالند ماندگار شد.

فشرده‌ فعالیت‌ها و کارنامه‌های فاضل سانچارکی پس از بازگشت از اروپا در سال 1382:
1. تاسیس مرکز فرهنگی مهر و نشر مجله بهار

2. نشر هفته اقتدار ملی ۱۳۸۲ الی ۱۳۸۴

3. کار به عنوان معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ به مدت دو سال

4. کار به عنوان رییس اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان طی همین دوره مشاور مطبوعاتی موسسه انتر نیوز

5. کار به عنوان سخنگوی جهبه ملی پس از شهادت سید مصطفی کاظمی (1386 الی 1389)

6. کار به عنوان رییس کمیته رسانه‌ها و سخنگوی کمپاین داکتر عبدالله عبدالله و ایتلاف ملی (1389 الی 1393)

7. کار به عنوان مشاور ارشد فرهنگی و اجتماعی رییس اجراییه حکومت وحدت ملی

8. اکنون معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ

 

 

آثار چاپ شده از قلم فاضل سانچارکی:
1. قطره در دریا؛ خاطرات و یادداشت‌های سفر حج بیت الله شریف
2. فرهنگ و رسانه؛ در مورد وضع فرهنگ و رسانه در افعانستان 
3. ستیغ حماسه‌ها؛ یادداشت‎های جهاد و مقاومت 
4. از قلمرو امیر تا سر زمین ملکه؛ سفرنامه لندن 
5. موانع پیدایش حکومت کار آمد در افغانستان با تاکید بر دور سوم انتخابات ریاست جمهوری ( پایان نامه کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دانشگاه آزاد، در دست نشر) 
6. صدها مقاله تا حال به قلم آقای سانچارکی منتشر شده است.
تحصیلات:
1. علوم دینی تا سطوح عالی
2. لیسانس در مرکز جهانی المصطفی در رشته علوم و معارف اسلامی
3. کارشناسی ارشد (ماستری) در علوم سیاسی

 

MOIC