زندگی نامه وزیر

محترم محمدطاهر زهیر فرزند حاجی بختیاری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور در سال 1353 ه ش در ولسوالی دره صوف بالا ولایت سمنگان در یک خانواده متدین و زراعت پیشه چشم به جهان گشوده است. موصوف تعلیمات ابتدایی را در منطقه آبایی شان تمام کرده و سند لیسانس‌اش را در رشته جامعه شناسی از پوهنتون خصوصی و در کنار تحصیلات در پوهنتون، در حوزه علوم اسلامی نیز تحصیلات عالی داشته و مدتی را در حوزه علوم اسلامی فعالیت کرده است.

با تشکیل حکومت جدید پسا طالبان در افغانستان، آقای زهیر نیز فعالیت‌هایش را در بخش‌های مختلف حکومتی آغاز کرد.  وی، نزدیک به بیست سال تجربه در عرصه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی داشته و در سمت‌های مختلف دولتی و غیر دولتی کار کرده است. تجربه فعالیت های نظامی وی باعث شد تا با تشکیل حکومت جدید در ساختار نظامی کشور نیز نقش بازی کند.

آقای زهیر، در سال 1389 از حوزه انتخاباتی ولایت سمنگان کاندیدای ولسی جرگه شورای ملی شده و فعالیت های سیاسی-فرهنگی و از همه مهمتر جایگاه اجتماعی وسیع‌اش موجب گردید تا در انتخابات ولسی جرگه شورای ملی از سوی مردم سمنگان رای قابل ملاحظه بدست آورد و به عنوان وکیل مردم انتخاب شود. او مدت یک سال ( از سال 1389 الی 1390) به حیث نماینده مردم سمنگان در شورای ملی ایفای وظیفه نمود و در این مدت نیز همواره تلاش کرد تا مصدر خدمت به مردم باشد و نقش و مسئولیت های قانونی اش را به وجه احسن انجام دهد. در کنار این مسئولیت ها، آقای زهیر از سال 1390 الی 1393 به حیث مشاور سیاسی معاونیت دوم مقام عالی ریاست جمهوری نیز ایفای وظیفه نموده است. وی در این مدت تلاش کرد تا با ارایه مشوره‌های موثر در راستای اعتلای جایگاه سیاسی کشور نقش برجسته و بارز را ایفا نماید. 

داشتن تحصیلات عالی در پوهنتون  و علوم حوزه‌وی، تجارب کاری موفق و فعالیت‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی قابل توجه آقای زهیر باعث شد تا وی اعتماد رئیس جمهوری افغانستان را حاصل کرده و به عنوان والی بامیان مقرر شود. آقای زهیر نزدیک به پنج سال (از 29 ثور 1394 الی 26 ثور 1399) به حیث والی بامیان انجام وظیفه نموده و در این مدت در راستای بهبود وضعیت زندگی مردم، تقویت و رشد برنامه‌های فرهنگی، حمایت از رسانه‌ها، نهادهای مدنی و اجتماعی و ایجاد تغییرات مثبت در عرصه حکومتداری خوب تلاش نموده و کارنامه درخشانی را از خود به جا گذاشته است.

موصوف در دوره حکومتداری خویش در راستای تأمین روابط ولایت بامیان با کشورهای کمک کننده و همکار دولت و مردم افغانستان گام‌های بلند را برداشت. در زمان مدیریت آقای زهیر در ولایت بامیان، تفاهم نامه خواهرخواندگی میان بامیان و ایالت گنسوی کشور چین و شهر متیرای کشور ایتالیا به امضا رسیده و آن ولایت میزبان مقام‌های بلند پایه نهادهای بین المللی و کشورهای دوست و همکار دولت افغانستان بود. 

آقای زهیر، به اساس حکم شماره 574 مورخ 18 جوزا 1399 مقام عالی ریاست جمهوری به حیث سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ مقرر شد.  وی در کنار وظایف رسمی، مدتی را مصروف فعالیت‌های رسانه‌ی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و نظامی نیز بوده است. همزمان وی عضو شورای نویسندگان روزنامه جامعه باز نیز بود.

 

 

 

moic