وزارت اطلاعات و فرهنگ از 39 مین سال‎یاد درگذشت استاد سرآهنگ، یاد بود به عمل آورد

farzad_moicgovaf
چهارشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۹ - ۲۰:۳۷
وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز از 39 مین سال‎یاد درگذشت استاد محمد حسین سرآهنگ، سرتاج موسیقی کشور با برگزاری برنامۀ فرهنگی، یادبود به عمل آورد. محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این برنامه صحبت کرد و در مورد گذشتۀ کوچۀ خرابات کابل معلومات داد و گفت که جنگ های چهار دهۀ اخیر افزون بر سایر زیان ها، به موسیقی کشور نیز آسیب رسانید و جلو رشد و توسعۀ هنر موسیقی را در کشور، گرفت. او به هنرمندان اطمینان داد که وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر توسعۀ هنر موسیقی در کشور گام های عملی بر می دارد و برای حل مشکلات

وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز از 39 مین سالیاد درگذشت استاد محمد حسین سرآهنگ، سرتاج موسیقی کشور با برگزاری برنامۀ فرهنگی، یادبود به عمل آورد.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این برنامه صحبت کرد و در مورد گذشتۀ کوچۀ خرابات کابل معلومات داد و گفت که جنگ های چهار دهۀ اخیر افزون بر سایر زیان ها، به موسیقی کشور نیز آسیب رسانید و جلو رشد و توسعۀ هنر موسیقی را در کشور، گرفت. او به هنرمندان اطمینان داد که وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر توسعۀ هنر موسیقی در کشور گام های عملی بر می دارد و برای حل مشکلات فرا راه، تلاش می کند.

محمد هارون حکیمی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در این مراسم صحبت کرد و هنر را تصور زندگی عنوان کرد و افزود که زندگی بدون تصور، دشوار است. او گفت که هنر، وسیلۀ ارائۀ تصور است و تاکید کرد که متعهد است برای برگزاری برنامه های نکوداشت از مناسبت های فرهنگی، توجه ویژه معطوف می کند.

استاد سرآهنگ از جملۀ آوازخوانان مشهور افغانستان بود و در عرصۀ هنر موسیقی لقب های زیادی به دست آورده بود. او آموزش های ابتدایی موسیقی را از پدرش، پروفیسور غلام حسین، فراگرفت و بعد نزد  استاد عاشق علی، بنیانگذار مکتب پتیاله در هند شانزده سال شاگردی کرد. استاد سرآهنگ و سایر پیشکسوتان موسیقی سنتی افغانستان در کوچۀ خرابات کابل زاده شده اند. استاد سرآهنگ 39 سال قبل در 16 جوزای 1361 به عمر 65 سالگی در خرابات کابل چشم از جهان بست و در شهدای صالحین در قبرستان ترکان به خاک سپرده شد.

قابل یادآوری است که در حاشیۀ این برنامه تابلو های هنری و همچنان فلم مستندی در بارۀ زندگی استاد سرآهنگ و کوچۀ خرابات که افغان فلم تهیه کرده بود، نیز به نمایش  گذاشته شد.

کابل/ 19 جوزا/ باختر

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۶:۱۹
Background image

محمد طاهر زهیر و شماری از مسوولان حکومتی در برابر پیکر پوهاند باوری ادای احترام کردند

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز، با ادای احترام در برابر پیکر پوهاند محمد رسول باوری معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ، بر روح وی دعا کرد.

به گزارش خبرنگار آژانس. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۰:۸
Background image

پیام تاثر و همدردی محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در پیوند به درگذشت پوهاند محمد رسول باوری، معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ و استاد پوهنتون کابل

با تاسف و تالم فراوان دریافتم که پوهاند محمد رسول باوری، معین پیشین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، استاد پوهنتون کابل، باستان شناس و شخصیت فرهنگی شناخته شدۀ کشور بنابر مریضی یی که. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۱۶:۳۸
Background image

محمد طاهر زهیر: وزارت اطلاعات و فرهنگ با تمام توان از فرهنگ و هنر، به ویژه صنعت فلم سازی حمایت می کند

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز در  مراسم افتتاح تالار افغان فلم  و نمایش دو فلم کوتاه ساخت افغان فلم،  گفت  که وزارت اطلاعات و فرهنگ با تمام توان از فرهنگ و هنر، به. . .

BACK TO NEWS