محمد طاهر زهیر: ظهور، رشد و بالندگی رسانه ها؛ بیانگر تفاوت با گذشته است

Anonymous (not verified)
چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۷ - ۹:۳۹
محمد طاهر زهیر: ظهور، رشد و بالندگی رسانه ها؛ بیانگر تفاوت با گذشته است

ازده سالگی خبرگزاری خامه پرس امروز درهوتل کابل سرینا تجلیل به عمل آمد.

به گزارش آژانس باختر،  در محفلی که به این مناسبت ترتیب یافته بود، ابتداء فاطمه هاشم مدیر مسوول خامه پرس صحبت کرد و گفت که ده سال اطلاع رسانی به همت همکاران و هم مسلکان در شرایط کنونی حاوی روایت های زیاد است .

وی افزود: همکاران خامه پرس در این مدت توانسته اند، روایت های غیر جانبدارانە از رویدادهای سیاسی،  اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در قالب ها و گونه های خبری تقدیم جامعه کنند. این موفقیتی است که به همۀ کارکنان رسانۀ ما متعلق می شود.

وی اضافه کرد، جای بسا خوشی است که امروز در خانوادۀ مطبوعات کشور خامه پرس به صفت یک رسانۀ پر مخاطب مطرح است .

در این محفل محمد طاهر زهیرنامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در کنار تبریک به مناسبت ده سالگی رسانۀ خامه پرس، گفت: از آغاز فعالیت مطبوعات در کشور یعنی از زمان امیر شیرعلی خان و آغاز فعالیت شمس النهار ۱۵۰سال و یا هم بیشتر از آن می گذرد، از زمان تجدد و نوگرایی تاکنون  در تاریخ مطبوعات کشور افتان و خیزان به پیش آمده است.

محمد طاهر زهیر اضافه کرد: تفاوت چشم گیری که ما شاهد آن از گذشته تاکنون در بخش مطبوعات استیم، ظهور، رشد و بالندگی رسانه هاست .

 وی علاوه کرد که به اساس معلومات وزارت اطلاعات و فرهنگ، اضافه از ۳ هزارو ۵۰۰ رسانه در حوزه های مختلف دیداری، شنیداری، کیبلی، ویبلاگ و غیره ثبت و راجستر است که تعدادی از این رسانه ها عمر کوتاه داشت و بعدا ز تولد افول کرده است وبعضی ها به رشد و بالندگی رسیده است.

خامه پرس از جملۀ رسانه هایی است که با متقبل شدن مشکلات ناشی از تداوم جنگ در کشور، توانسته است رشد کند و ده ساله شود.

محمد طاهر زهیر به سه ویژگی رسانه ها اشاره کرد و گفت: رسانه  می تواند یک معیار باشد،  رسانه می تواند یک ستون باشد و رسانه می تواند یک رکن در جامعه دموکراسی باشد ، اما کدام رسانه؟ رسانه یی که در طول فعالیت مسلکی خود هیچگاهی مرتکب اشتباه مسلکی نشده باشد.

وی اضافه کرد یکی از ویژگی های دیگر رسانه، تحلیل مقایسه یی است که باید همواره از وضعیت سیاسی – اجتماعی و اقتصادی خود و دیگران داشته باشد.

به گفتۀ محمد طاهر زهیر، تحلیل مقایسه یی به رسانه یک آگاهی متفاوت می دهد .

 وی با اشاره به کشورهای همسایه گفت: یکی از تفاوت هایی که در کشور های همسایه وجود دارد و در کشور ما کمتر به آن توجه شده است، فرهنگ روزنامه خوانی است .

 وی علاوه کرد که هرگاه فرهنگ روزنامه خوانی در کشور ما نهادینه شود، آگاهی عامه بیشتر و بهتر می شود.

در خاتمه محمد طاهر زهیر گفت: هرگاه در کشور خود بخواهیم به جنگ، خشونت، دهشت و وحشت خاتمه بدهیم و راه روشن برای فردا باز کنیم صرف از دریچۀ رشد مطبوعات معیاری و مسلکی این راه را باز کرده می توانیم و بس .

در این محفل، فرخنده زهرا نادری نیز بر ضرورت مطبوعات مسلکی و حرفه یی تاکید کرد و گفت: مسلکی بودن ضرورت به تعادل دارد که باید رسانه با در نظرداشت توازن، فعالیت کند.

 این که خامه پرس توانسته است در مدت ده سال فعالیت خود، جایگاه نخست را از لحاظ داشتن مخاطب احراز کند، دلیلش ، مسلکی عمل کردن آن است.

همچنان نجیب شریفی رییس کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران در رابطه به فعالیت رسانه ها صحبت کرد و گفت :با وجود مشکلات، ما توانستیم که در فصل جدید رسانه ها یا فعالیت مطبوعاتی در کشور نسبت به کشورهای همسایه خوبتر بدرخشیم و جایگاه خوبی به خود اختصاص بدهیم که این مایۀ افتخار است، اما باید کوشید که مسلکی تر و معیاری ترعمل کنیم و باید کوشید که تا حد توان از سطحی گرایی رویداد ها صرف نظر شود و به عمق رویداد ها باید رفت .

کابل /۷عقرب /باختر

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۲/۷/۸ - ۱۳:۲
Background image

نمایندهٔ ا.ا.ا. در کنفرانس گردشگری سازمان ملل متحد اشتراک ورزیده است


مولوی سعدالدین سعید معین مالی و اداری گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ بر اساس دعوت سازمان«UNWTO» در کنفرانس دو روزه، روز جهانی گردشگری در ریاض مرکز عربستان سعودی دایره شده اشتراک ورزیدند. . .

شنبه ۱۴۰۲/۷/۸ - ۰:۴۷
Background image

یک گردشگر کشور دبی به ولسوالی واخان بدخشان سفر کرد

عبدالواحد گردشگر امارات متحده عرب به هدف بازدید از زیبایی ها بدخشان با موتر به ولسوالی واخان بدخشان سفر نمود.
عبدالواحد از یک ماه بدینسو به هدف جهانگردی سفری خویش را آغاز نموده، می گوید. . .

شنبه ۱۴۰۲/۷/۸ - ۰:۴۳
Background image

رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی از رادیو تلویزیون ملی این ولایت بازدید نمود

 

روز گذشته ملا حمیدالله «نثار» رئیس اطلاعات و فرهنگ غزنی با همراهی مولوی عبدالله «منصور» آمر اطلاعات از آمریت رادیو تلویزیون ملی بازدید نمود.
در جریان بازدید مدثر «وفا» آمر رادیو. . .

BACK TO NEWS