حسینه صافی : نقش افغانستان منحیث قلب آسیا درانکشاف فرهنگ دوره اسلامی برجسته است

moic_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۶/۶ - ۱۱:۳۰
سمینار بین المللی علمی و تحقیقی سارک

وزارت اطلاعات و فرهنگ٬ سمینار بین المللی علمی و تحقیقی سارک " میراث های فرهنگی دوره اسلامی " را امروز درکابل برگزار کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین سمینار شماری ازمقامات بلند رتبه دولتی ، نمایندگان و مسوولان سارک ، شخصیت های علمی و فرهنگی کشور ، سفیران شماری از کشورهای خارجی مقیم کابل و مهمانان خارجی حضورداشتند.
دراین سمینارنجیب الله شینواری رییس آژانس باختر٬ پیام محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان را به خوانش گرفت که درآن آمده است به یقین میراث های فرهنگی برجامانده از گذشتگان درمطالعه تاریخ بشر، عناصرمهم و اثر گذار به شمارمی رود و حفظ آن ها   نیازمندی مردم و جامعه هرکشور است.
افغانستان به حیث گنجینه یی از میراث فرهنگ بشری و اسلامی و معبرفرهنگ اسلامی به کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا نقش بس عمده داشته است .
همچنان درپیام رییس جمهور کشور از وزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطر برگزاری این سمینارقدردانی شده است .
دراین سمینار حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به نقش وجایگاه  تاریخی افغانستان ازلحاظ داشته های فرهنگی دوره اسلامی معلومات داد و گفت: نقش افغانستان منحیث قلب آسیا درانکشاف فرهنگ دوره اسلامی برجسته است .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افزود که افغانستان با داشتن موقعیت ارزشمند جغرافیایی ، منحیث قلب آسیا نقطه وصل میان کشور های منطقه است .
وی اضافه کرد که کشورهای عضوسازمان سارک مشترکات بیشتر فرهنگی دارند و این مشترکات فرهنگی باید حفظ شود که می تواند این مشترکات فرهنگی نقطه قوت میان کشور های عضوسارک باشد.
حسینه صافی تاکید کرد که کشورهای عضوسارک باید درراستای حفاظت ازعنعنه ها و رسوم مشترک گذشتگان خود بکوشند تا باشد این امر رهنما برای نسل های آینده این کشورها باشد .
نورآغای نوری رییس باستانشناسی وزارت اطلاعات وفرهنگ نیزدرصحبتی گفت : دراین سمینار نمایندگان و مسوولان هشت کشور عضو سارک اشتراک کرده اند ویکی از اهداف این سمیناراین است که ازطریق میراث های فرهنگی دوره اسلامی درمنطقه صلح و ثبات و روابط نیک میان کشور های عضوسارک به میان آید و محققان درراستای میراث های فرهنگی دوره اسلامی با هم تجارب و داشته های شان را شریک کنند و درنهایت ارتباط نیک میان آنان تامین شود . 
عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت حج و اوقاف نیز درصحبتی درکنار آن که از وزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطربرگزاری این سمینار به قدردانی یاد کرد و درباره نقش افغانستان به میراث های فرهنگی دوره اسلامی معلومات داد و گفت که میراث های فرهنگی درحقیقت فرهنگ هرملت را تشکیل می دهد.
دراین سمیناررییس مرکزفرهنگی سارک نیز پیرامون میراث های فرهنگی دوره اسلامی صحبت کرد و گفت که افغانستان دارای دونوع میراث فرهنگی است ملموس و غیر ملموس که درمسیر تاریخ تحولات زیاد داشته است .
به همین ترتیب عبد الظاهر شکیب رییس اکادمی علوم نیز دررابطه به میراث های فرهنگی دوره اسلامی معلومات داد و افزود که باید درحفاظت میراث های فرهنگی همه کوشاباشند.
درجریان این سمیناررییس یونسکو نیز سخنرانی کرد و دررابطه به برنامه ها و کارکرد های یونسکو دربخش های فرهنگی  درافغانستان معلومات داد و از وزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطربرگزاری این سمینار به نیکی یاد کرد .
همینگونه پیام پوهنتون کابل دررابطه به سمینار را پوهنمل حفیظ الله حفیظ رییس پوهنحی شرعیات پوهنتون کابل خواند.
همچنان درمجلس علمی سمینار شماری از محققان و دانشمندان افغانستان و کشورهای عضو سارک  مقاله های پژوهشی شان را که دررابطه به  میراث های فرهنگی دوره اسلامی ، آبده های تاریخی و اماکن  دوره اسلامی نوشته بودند ، به ترتیب خواندند.
کاراین سمینار فردا درولایت هرات ادامه می یابد و پس فردا مراسم اختتام آن درکابل برگزار خواهد شد .

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۶:۲۱
Background image

حسینه صافی : حراست از میراث های فرهنگی در محراق توجه این وزارت قرار دارد

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروزدردیدار با والی وهیئت رهبری هلمند گفت که حراست از میراث های فرهنگی در محراق توجه این وزارت قرار دارد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۶:۱۸
Background image

حسینه صافی:تمام رسانه ها درهفته میلادالنبی"ص" برنامه های ویژه نشرکنند

به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز جلسه فوق العاده به منظور تطبیق حکم رییس جمهور مبنی بر راه اندازی هفته میلادالنبی (ص) برگزارشد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۰:۲۲
Background image

پیام رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ به مناسبت وفات فیض محمد خیرزاده پیشکسوت تحول تیاتر کشور

رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ از وفات فیض محمد خیرزاده شخصیت فرهنگی کشور ابراز تاسف کرد.
فیض محمد خیر زاده دایرکتر، سینما گر، مترجم و یکی از پیشکسوتان تحول تیاتر در افغانستان بود.
خیرزاده. . .

BACK TO NEWS