نخستین فلم مستند زندان بگرام به نمایش گذاشته شد

moic_admin
چهارشنبه ۱۴۰۱/۷/۶ - ۱۵:۱۶
Atiqullah-azizi-moic

نخستین فلم مستند زندان بگرام که از سوی ریاست افغان فلم وزارت اطلاعات و فرهنگ تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد.

حفلی که به همین مناسبت ترتیب شده بود مولوی عتیق الله عزیزی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: تلاش های افغان فلم در تهیه این فلم مستند قابل قدر است.

او گفت در زندان بگرام مجاهدین بدون کدام جرم از سوی نیرو های امریکایی اشغالگر شکنجه می شدند  و تمام حقوق شان از سوی آنان نقض شده بود که در این فلم نمونه از شکنجه آنان مستند سازی شده است.

او گفت که مجاهدین نه تنها در زندان بگرام بلکه در زندان امنیت ملی ، پلچرخی ، گوانتانامو و دیگر زندان ها از سوی نیرو های اشغالگر و حکومت قبلی مورد شکنجه و جنایت قرار می گرفتند.

او بمباردمان  مناطق را یکی دیگر از جنایات امریکایی ها عنوان کرد و گفت آنان بالای اطفال،  مراسم جنازه و دیگر مکان ها مورد بمباردمان قرار می دادند  که این هم یکی از جنایات آنان است و در بیست سال درافغانستان وحشت خلق کرده بودند.

بعد مولوی جاوید افغان رییس افغان فلم  هدف از تهیه این فلم را مستند کردن و به تصویر کشاندن جنایات امریکایی ها در زندان بگرام  عنوان کرد و گفت که در بیست سال امریکایی ها در زندان بگرام مردم افغانستان را شکنجه می کردند  و ظلم و شکنجه آنان در این فلم مستند سازی شده است.

او گفت در یک سال گذشته 5 فلم مستند در بخش های مختلف از سوی این ریاست تهیه شده است  و تلاش می کنیم تا در آینده فلم های مستند دیگر نیز تهیه  کنیم.

ظریف درویش کارگردان فلم مستند زندان بگرام گفت: این فلم در مدت شش ماه از سوی تیم فنی ریاست افغان فلم تهیه شده است که امروز تکمیل و به نمایش گذاشته می شود.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۱۵:۱۶
Background image

جلسه نوبتی کمیسیون ارزیابی کتاب برگزار شد. 


 جلسه کمیسیون ارزیابی کتاب به ریاست محترم مهاجر فراهی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ  با اشتراک حانواک مفتی زاده ریس انتشارات بیهقی، نماینده وزارت معارف، نماینده آکادمی علوم،. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۱۵:۷
Background image

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت لغمان یک مسابقه آموزشی تربیت فکری را برگزار کرد

 

 مدیریت عمومی امور جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت مسابقه ای را تحت عنوان تربیت فکری ترتیب داد که در آن ۷۶ نفر ثبت نام کردند.
 مولوی عبدالنور رسولی رئیس اطلاعات و فرهنگ، در. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۱۴:۵۸
Background image

نشست هماهنگی بین دولت و رسانه ها در ولایت سمنگان برگزار شد

 

 نشست هماهنگی مشترک در ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت برای حل مشکلات رسانه ها با دولت برگزار شد.
  مولوی فیروزالدین منیب رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت، مسولین و نمایندگان رسانه های. . .

BACK TO NEWS