ملا خیرالله خیرخواه: جوانان از طریق مطالعه و کسب علم و دانش می توانند در آبادی و پیشرفت کشور سهم بگیرند

Anonymous (not verified)
یکشنبه ۱۴۰۱/۳/۱۵ - ۱۵:۲۲
ملا خیرالله خیرخواه: جوانان از طریق مطالعه و کسب علم و دانش می توانند در آبادی و پیشرفت کشور سهم بگیرند

ملا خیرالله خیرخواه سرپرست وزات اطلاعات و فرهنگ، امروز نمایشگاه کتاب را که به مناسبت هفتۀ کتابخوانی در پوهنتون کابل برگزار شده است، افتتاح کرد.
به گزارش آژانس باختر؛ در محفلی که به این مناسبت با حضور شماری از مسوولان دولتی و استادان و محصلان پوهنتون کابل برگزار شد، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، راه اندازی این نمایشگاه را که ریاست انتشارات کتب بیقهی این وزارت به همکاری اتحادیۀ ناشران افغانستان و پوهنتون کابل برگزار کرده اند، گام مهم در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی دانست.
وی نقش جوانان تحصیل کرده را در آبادی و پیشرفت کشور و رفاه مردم، مهم دانست و جوانان را به مطالعه و کتابخوانی تشویق کرد.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در رابطه به خاطرات و مشکلات در دوران جهاد معلومات داد و گفت که با پیروزی امارت اسلامی، فرصت بهتر برای جوانان فراهم شده است که باید از طریق مطالعه و کسب علم و دانش در پیشرفت کشور، نظام اسلامی و رفاه مردم سهم بگیرند.
همچنان در این محفل ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی و معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ، در رابطه به نقش کتاب و مطالعه در ارتقای دانش و آگاهی جوانان معلومات داد و گفت که یگانه راه بیرون رفت از مشکلات؛ پیشرفت تعلیم و آموختن علم است .
او گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ کوشش کرده است که در این نمایشگاه کتاب های ناب را به نمایش بگذارد و هدف از برگزاری این نمایشگاه خدمت در عرصۀ علم و دانش و همچنان ایجاد انگیزه برای جوانان است که به کتابخوانی و مطالعه تشویق بیشتر شوند.
بعد دکتور اسامه عزیز رییس پوهنتون کابل، مفتی عصمت الله برهان سخنگوی وزارت معادن و پترولیم و قاری عبدالباسط، نمایندۀ ریاست انتشارات کتب بیهقی، به ترتیب در رابطه به اهمیت این نمایشگاه صحبت کردند.
آنان، کتاب و مطالعه را در زندگی انسان ها وسیلۀ پیشرفت دانستند و تاکید کردند که در شرعیت اسلامی نیز مطالعه و کسب علم و دانش از ارزش ویژه برخوردار است.
سپس سید احمد سعیدی، رییس اتحادیۀ ناشران افغانستان، در صحبتی گفت که در این نمایشگاه بیش 35 ناشر به شمول انتشارات کتب بیهقی و اکادمی علوم، ۱۵۰۰ عنوان کتاب را که اضافه از یک صد هزار جلد را دربر می گیرد و شامل بخش های مختلف است، به نمایش گذاشته اند.
او گفت که این نمایشگاه درپوهنتون کابل تا اخیر همین هفته به روی علاقمندان باز است .
سعیدی همچنان شماری از مشکلات ناشران را نیز بیان کرد و خواهان همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ در رفع مشکلات موجود شد.
همچنان روح الله آشنا، محصل پوهنحی حقوق و علم سیاسی پوهنتون کابل، در صحبت با خبرنگار آژآنس باختر، راه اندازی این نمایشگاه را در حمایت از فرهنگ مطالعه و کتابخوانی گام نیک دانست.
او گفت که در این نمایشگاه در نرخ کتب نیز تخفیف در نظر گرفته شده است و برگزاری چنین نمایشگاه ها جوانان و به ویژه محصلان پوهنتون را تشویق می کند که به مطالعه و کتابخوانی رو بیاورند.

کابل، 15 جوزا، باختر

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۱/۸/۳۰ - ۱۳:۳۵
Background image

پیام وزارت اطلاعات وفرهنگ ا.ا.ا در رابطه به تجلیل از روز جهانی تلویزیون مصادف با بیست و یکم نومبر

وزارت اطلاعات وفرهنگ بادر نظرداشت ارزش های اسلامی وملی متعهد به آزادی بیان وحمایت کامل از رسانه های همگانی و دست رسی به اطلاعات است .
تلویزیون به عنوان اینکه یکی از مهم ترین نوع رسانه. . .

شنبه ۱۴۰۱/۸/۲۸ - ۱۶:۱۳
Background image

واکنش وزارت اطلاعات وفرهنگ امارت اسلامی افغانستان در رابطه به حذف عضویت افغانستان از ایتلاف جهانی حمایت از رسانه ها

وزارت اطلاعات وفرهنگ بادر نظرداشت ارزش های اسلامی وملی متعهد به آزادی بیان وحمایت کامل از رسانه های همگانی و دست رسی به اطلاعات است .
وزارت اطلاعات وفرهنگ امارت اسلامی افغانستان اقدام. . .

یکشنبه ۱۴۰۱/۸/۸ - ۱۳:۴۰
Background image

ملاخیرالله خیرخواه با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد ورئیس هیئت یوناما برای افغانستان وهیئت همراه شان دیدار کرد

خیرخواه : وزارت اطلاعات و فرهنگ متعهد به حفظ میراث های فرهنگی و آزادی بیان در کشور است .
ملاخیرالله خیرخواه با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد ورئیس هیئت یوناما برای افغانستان وهیئت. . .

BACK TO NEWS