محمد طاهرزهیر: باغ تاریخی علم گنج پس از بازسازی، بیشترین کاربرد فرهنگی خواهد داشت

ehsan
دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۸:۵۴
محمد طاهرزهیر: باغ تاریخی علم گنج پس از بازسازی، بیشترین کاربرد فرهنگی خواهد داشت

محمد طاهرزهیر سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز در دیدار از جریان کار ترمیم و بازساری باغ تاریخی علم گنج ( ماشین خانۀ کابل ) خاطرنشان کرد که این محل منحصر به فرد، بعد از بازسازی، بیشترین کاربرد فرهنگی خواهد داشت.

 به گزارش  خبرنگار آژانس باختر؛ درجریان این دیدار سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درحالی که شماری از رییسان این وزارت نیز حضورداشتند، خاطرنشان کرد که باغ علم گنج از جملۀ باغ های تاریخی کابل است و در زمان حکومت امیر شیرعلی خان، اولین اساس صنعت در همین باغ تاریخی گذاشته شد و ماشین خانۀ حربی به خاطر تولید سکه، اسلحه و سایر محصولات صنعتی، آغاز به فعالیت کرد. این ماشین خانه در دوره های بعدی توسعه یافت و در زمان حکومت غازی شاه امان الله خان رونق بیشتری کسب کرد و یک قهوه خانۀ عصری و هم‌چنان بارازچه یی برای نمایش و فروش محصولات صنایع دستی زنان، در این محل ایجاد شد.

محمد طاهر زهیر از توجۀ محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به بازسازی باغ علم گنج ابراز امتنان کرد و افرود که این محل تاریخی بعد از بازسازی بیشترین کاربرد فرهنگی خواهد داشت و در این جا نمایشگاه های بین المللی کتاب، عکس، نقاشی، قالین و سایر محولات صنایع دستی و همچنان برنامه های متنوع هنری و فرهنگی برگزار خواهد شد و به یک محل فرهنگی – تفریحی برای مردم مبدل خواهدشد.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ همچنان از بیناد فرهنگی آغاخان و بانک انکشافی آلمان ( کی – اف – دبلیو) که تمویل کنندۀ  پروژۀ بازسازی و ترمیم باغ علم گنج است، به قدردانی یاد کرد.

درجریان این دیدارانجنیر محمد اجمل میوندی رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دررابطه به هربخش کار بازسازی و ترمیم باغ علم گنج معلومات داد و تاکید کرد که کار بازسازی این محل با حفظ اصالت تاریخی آن پیش برده می شود.

محمد هاشم بلوچ مسوول ساختمانی این پروژه گفت که کار ترمیم و بازسازی  باغ علم گنج کابل یک و نیم سال قبل آغاز شده است و تا کنون  ۵۰ درصد پیش رفته است وتا پایان سال ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

امان الله صاحب‌زاده مسوول برنامه های بنیاد فرهنگی آغا خان خاطرنشان کرد که پروژۀ بازسازی باغ علم گنج و همچنان پروژه های فرعی دیگری که به  این پروژه مربوط می شود، هجده ملیون یورو هزینه برمی دارد و این هزینه را بانک انکشافی آلمان تمویل می کند و بنیاد فرهنگی آغا خان مدیریت این پروژه را به عهده دارد.

کابل / 16 اسد / باختر

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۹:۴۰
Background image

انجمن حمایت از میراث های فرهنگی افغانستان نگران آیندۀ آثار تاریخی در کشور است

انجمن حمایت از میراث های فرهنگی افغانستان از هیئت جمهوری اسلامی افغانستان وطالبان خواسته است که در جریان مذاکرات صلح٬ چگونگی حفاظت از میراث های فرهنگی را از یاد نبرند.
به گزارش آژانس. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۹:۳۳
Background image

مقررۀ آژانس اطلاعاتی باختر نهایی شد

مقررۀ آژانس اطلاعاتی باختر امروز در نشست کمیسیون موظف که به ریاست دلاور نذیرزوی، مشاور ارشد حقوقی وزارت اطلاعات و فرهنگ تدویر یافت، نهایی شد.
رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور تنظیم. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۹:۲۸
Background image

عبدالمنان شیوای شرق به برگزاری باشکوۀ نمایشگاه بین المللی کتاب افغانستان - ایران تاکید کرد

به ریاست عبدالمنان شیوای شرق معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز نشستی آمادگی برای برگزاری نمایشگاۀ بین المللی کتاب افغانستان - ایران، در کابل برگزار شد .
به گزارش خبرنگار آژانس. . .

BACK TO NEWS