نخستین فلم مستند زندان بگرام به نمایش گذاشته شد

moic_admin
أربعاء, سبتمبر 28 2022 3:16 مساء
Atiqullah-azizi-moic

نخستین فلم مستند زندان بگرام که از سوی ریاست افغان فلم وزارت اطلاعات و فرهنگ تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد.

حفلی که به همین مناسبت ترتیب شده بود مولوی عتیق الله عزیزی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: تلاش های افغان فلم در تهیه این فلم مستند قابل قدر است.

او گفت در زندان بگرام مجاهدین بدون کدام جرم از سوی نیرو های امریکایی اشغالگر شکنجه می شدند  و تمام حقوق شان از سوی آنان نقض شده بود که در این فلم نمونه از شکنجه آنان مستند سازی شده است.

او گفت که مجاهدین نه تنها در زندان بگرام بلکه در زندان امنیت ملی ، پلچرخی ، گوانتانامو و دیگر زندان ها از سوی نیرو های اشغالگر و حکومت قبلی مورد شکنجه و جنایت قرار می گرفتند.

او بمباردمان  مناطق را یکی دیگر از جنایات امریکایی ها عنوان کرد و گفت آنان بالای اطفال،  مراسم جنازه و دیگر مکان ها مورد بمباردمان قرار می دادند  که این هم یکی از جنایات آنان است و در بیست سال درافغانستان وحشت خلق کرده بودند.

بعد مولوی جاوید افغان رییس افغان فلم  هدف از تهیه این فلم را مستند کردن و به تصویر کشاندن جنایات امریکایی ها در زندان بگرام  عنوان کرد و گفت که در بیست سال امریکایی ها در زندان بگرام مردم افغانستان را شکنجه می کردند  و ظلم و شکنجه آنان در این فلم مستند سازی شده است.

او گفت در یک سال گذشته 5 فلم مستند در بخش های مختلف از سوی این ریاست تهیه شده است  و تلاش می کنیم تا در آینده فلم های مستند دیگر نیز تهیه  کنیم.

ظریف درویش کارگردان فلم مستند زندان بگرام گفت: این فلم در مدت شش ماه از سوی تیم فنی ریاست افغان فلم تهیه شده است که امروز تکمیل و به نمایش گذاشته می شود.

تازه ترین اخبار

جمعة, يناير 27 2023 10:15 مساء
Background image

تم عقد الاجتماع الخمسين للدورات الإصلاحية

 

 (محافظة الزرنج) 4 رجب المرجب /1444) 

 وبحسب ما نقلته وكالة أنباء باختر ، فقد انعقد الاجتماع الإصلاحي الأسبوعي الخمسين لدورات نيمروز التثقيفية لدائرة الإعلام والثقافة تحت عنوان. . .

خميس, يناير 26 2023 6:55 مساء
Background image

تخرج 30 شابا من دورة الكتابة الشهرية في قسم الإعلام والثقافة في ولاية زابل

 

 منذ شهر بدأت الإدارة العامة لشئون الشباب في رئاسة الإعلام والثقافة بدورات التدريبية في مجال فن الكتابة وفن الخطابة في ولاية زابل وتم تنظيم حفل كبير في اليوم الاربعاء لخريجي هذه. . .

اثنين, يناير 23 2023 9:58 مساء
Background image

عقد اجتماع لجنة تقييم الكتاب


  عقد اليوم الاثنين 30/6/1444 هـ ق  اجتماع هيئة تقييم الكتب برئاسة معالي السيد  مهاجر فراهي.
    النائب الوزارة لشؤون الإعلام بوزارة الإعلام والثقافة.
  و حضر فيها السيد عبدالحليم. . .

BACK TO NEWS