رونمایی و نقد مجموعه شعری الفبای سلطه در هرات

"الفبای سلطه" تازه ‌ترین مجموعه شعری کوتاه حمیرا نکهت دست‌گیرزاده، در پوهنتون هرات رونمایی و از سوی استادان زبان و ادبیات مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
این مجموعه شعری حدود پانزده سال که در قالب مضامین مختلف سروده شده است اکنون توسط انتشارات "آن" چاپ و انتشار یافته است.
برخی نویسندگان و اهل قلم مضامین این مجموعه را واقعیت‌ها و دردهایی می‌دانند که بانو دست‌ گیرزاده در طی بیش از یک دهه شاید گاهی با لبخند، گاهی با درد دل و شاید وقتی هم با اشک آن را به قلم آورده است.
احمد غنی خسروی رییس پوهنحٔی ادبیات پوهنتون هرات می‌گوید نکهت دست‌گیرزاده این مجموعه را در طی نزدیک به دو دهه در قالب موضوعات آموزشی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با زبان شعر ترتیب و بیان کرده است.
خسروی که زبان شعر را برای انعکاس واقعیت‌های اجتماعی به گونه واقع‌بینانه ابزار قوی می‌داند، می‌گوید گردآورنده این اثر نیز توانسته است به گونه بارز حق مطلب را اداکند.
در کنار این محمد داوود منیر مسوول انجمن ادبی هرات نیز که وی را یک سراینده زبردست شعر معاصر کشور می‌داند می‌گوید: اشعار دست‌گیرزاده حامل پیام‌های سنگین با اندیشه‌های اجتماعی، دغدغه‌های زن امروز و دیروز، بی‌سامانی‌های کشور و جامعه و درگیری‌ها و خون‌ریزی‌ها می‌باشد که همه در میان اشعار و آثار وی مشهود است.
حمیرا نگهت دست‌گیرزاده فرزند غلام دستگیر مجیدی در بیست و ششم ثور سال 1339 خورشیدی در کابل متولد شده است.ختم/حبیب سادات